Skip to content

135 Lakeland DrBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block95.52
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,373
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,700
25%
Improvement Value:$261,800
75%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,405+2.3%
2024$10,174+4.3%
2023$9,758+3.1%
2022$9,463+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft3,373DeedBook 20018, Page 257Recorded5/21/2025

Property Sale

Sale
$357,500

From:

To:

Sq Ft3,373DeedBook 18037, Page 1141Recorded9/3/2020

Property Sale

Sale
$461,638
DeedBook 13159, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504