Skip to content

133 Lakeland DrBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 24, 2008

Property Information

Block95.52
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,525
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
25%
Improvement Value:$260,300
75%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,348+2.3%
2024$10,119+3.8%
2023$9,747+0.5%
2022$9,702+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 13940, Page 1506

Property Sale

Sale
$467,631
DeedBook 13357, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504