Skip to content

6 Idlebrook CtBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block95.53
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,888
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,200
31%
Improvement Value:$199,700
69%
Total Assessment$287,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,321+2.3%
2024$8,131+3.9%
2023$7,823+0.5%
2022$7,785+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft2,888DeedBook 20056, Page 536Recorded6/30/2025

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft2,888DeedBook 19988, Page 1613Recorded4/22/2025

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 15418, Page 1798

Property Sale

Sale
$409,005
DeedBook 13278, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504