Skip to content

113 Lakeland DrBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$569,900
Last Sale Date
Oct 8, 2025

Property Information

Block95.53
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,107
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,400
36%
Improvement Value:$152,100
64%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,130+2.3%
2024$6,972+3.8%
2023$6,716+1.2%
2022$6,634+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$569,900
Sq Ft2,107DeedBook 20195, Page 345Recorded11/13/2025

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,107DeedBook 16849, Page 1149Recorded8/25/2017

Property Sale

Sale
$339,422
DeedBook 13343, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504