Skip to content

2 Oasis TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block95.54
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,589
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
25%
Improvement Value:$262,600
75%
Total Assessment$352,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,491+2.3%
2024$10,258+3.8%
2023$9,881+0.5%
2022$9,835+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft3,589DeedBook 19757, Page 85Recorded8/7/2024

Property Sale

Sale
$420,317
DeedBook 13227, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504