Skip to content

4 Oasis TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$455,256
Last Sale Date
Mar 21, 2006

Property Information

Block95.54
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,589
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,600
25%
Improvement Value:$263,000
75%
Total Assessment$351,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,467+2.3%
2024$10,235+3.8%
2023$9,859+0.5%
2022$9,813+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,256
DeedBook 13101, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504