Skip to content

6 Oasis TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$361,787
Last Sale Date
Oct 31, 2006

Property Information

Block95.54
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,040
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
33%
Improvement Value:$178,600
67%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,937+2.3%
2024$7,761+3.8%
2023$7,475+0.5%
2022$7,441+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$361,787
DeedBook 13407, Page 1542

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504