Skip to content

24 Lily Pond LaneBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$371,471
Last Sale Date
Mar 7, 2006

Property Information

Block95.54
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,297
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
31%
Improvement Value:$196,700
69%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,473+2.3%
2024$8,285+3.8%
2023$7,980+0.5%
2022$7,943+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$371,471
DeedBook 13103, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504