Skip to content

132 Lakeland DrBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 4, 2018

Property Information

Block95.54
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,495
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
28%
Improvement Value:$224,700
72%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,288+2.3%
2024$9,082+3.8%
2023$8,748+0.5%
2022$8,708+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,495DeedBook 17085, Page 759Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$439,826
DeedBook 13402, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504