Skip to content

9 Lily Pond LaneBarnegat, NJ 08005

Built 2006
Other Exempt

Last Sale Price
$460,191
Last Sale Date
May 11, 2006

Property Information

Block95.55
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,790
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
25%
Improvement Value:$270,400
75%
Total Assessment$358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$8,410+1.9%
2014$8,256-1.0%
2013$8,338+22.5%
2012$6,807-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,191
DeedBook 13195, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504