Skip to content

23 Lily Pond LaneBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Jun 18, 2025

Property Information

Block95.55
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,890
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
31%
Improvement Value:$197,300
69%
Total Assessment$285,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,493+2.3%
2024$8,305+3.8%
2023$8,000+0.5%
2022$7,963+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000
Sq Ft1,890DeedBook 20065, Page 590Recorded7/9/2025

Property Sale

Sale
$359,908
DeedBook 13269, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504