Skip to content

102 Lakeland DrBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block95.55
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,317
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
32%
Improvement Value:$190,000
68%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,258+2.3%
2024$8,075+3.8%
2023$7,778+0.5%
2022$7,742+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,317DeedBook 16557, Page 999Recorded11/1/2016

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 15559, Page 1885

Property Sale

Sale
$367,819
DeedBook 13128, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504