Skip to content

8 Hot Springs TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$306,500
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block95.57
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,317
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
31%
Improvement Value:$192,600
69%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,333+2.3%
2024$8,148+3.8%
2023$7,848+0.5%
2022$7,812+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$306,500
Sq Ft2,317DeedBook 17523, Page 324Recorded7/3/2019

Property Sale

Sale
$329,843
DeedBook 12804, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504