Skip to content

10 Hot Springs TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Jun 18, 2015

Property Information

Block95.57
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,564
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
29%
Improvement Value:$213,900
71%
Total Assessment$301,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,967+2.3%
2024$8,768+3.8%
2023$8,446+0.5%
2022$8,406+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft2,564DeedBook 16128, Page 227Recorded7/8/2015

Property Sale

Sale
$401,356
DeedBook 12865, Page 1709

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504