Skip to content

23 Hot Springs TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Apr 25, 2011

Property Information

Block95.57
Lot67
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,886
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
39%
Improvement Value:$136,100
61%
Total Assessment$222,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,624+2.3%
2024$6,477+3.8%
2023$6,239+0.5%
2022$6,210+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 14879, Page 1206

Property Sale

Sale
$311,530
DeedBook 13633, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504