Skip to content

19 Hot Springs TerrBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$439,142
Last Sale Date
Sep 29, 2005

Property Information

Block95.57
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,848
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,600
28%
Improvement Value:$231,200
72%
Total Assessment$319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,520+2.3%
2024$9,309+3.8%
2023$8,967+0.5%
2022$8,926+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$439,142
DeedBook 12848, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504