Skip to content

26 Pond View CircleBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2014

Property Information

Block95.57
Lot95
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,790
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
27%
Improvement Value:$233,600
73%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,571+2.3%
2024$9,359+3.8%
2023$9,015+0.5%
2022$8,973+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,356
DeedBook 12800, Page 1466

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504