Skip to content

30 Pond View CircleBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
Feb 28, 2024

Property Information

Block95.57
Lot97
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,872
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
35%
Improvement Value:$163,500
65%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,210+2.3%
2024$7,045+4.0%
2023$6,777+0.5%
2022$6,744+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$442,000
Sq Ft1,872DeedBook 19637, Page 522Recorded3/21/2024

Property Sale

Sale
$269,900

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 16896, Page 763Recorded10/6/2017

Property Sale

Sale
$340,778
DeedBook 13346, Page 1402

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$6,997,727
DeedBook 11613, Page 504