Skip to content

176 Woodland AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1955

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block10
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,000
81%
Improvement Value:$109,000
19%
Total Assessment$574,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,797+4.0%
2024$5,574+16.2%
2023$4,797+0.2%
2022$4,786+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$232,500
Sq Ft768DeedBook 18703, Page 1549Recorded10/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955