Skip to content

166 Park AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2022

Property Information

Block11.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,596
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,000
76%
Improvement Value:$203,800
24%
Total Assessment$849,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,583+4.0%
2024$8,252+10.6%
2023$7,461+0.2%
2022$7,444+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950