Skip to content

133 Woodland AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1980

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 24, 1986

Property Information

Block15
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,123
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,000
60%
Improvement Value:$319,600
40%
Total Assessment$790,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,985+4.0%
2024$7,677+10.6%
2023$6,941+0.2%
2022$6,926+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4462, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1980