Skip to content

88 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 1999

Property Information

Block22
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2860
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage2,860
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
42%
Improvement Value:$374,500
58%
Total Assessment$650,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,570+4.0%
2024$6,316+10.6%
2023$5,711+0.2%
2022$5,698+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016