Skip to content

62 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 26, 2018

Property Information

Block25
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage3,195
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,200,000
67%
Improvement Value:$1,090,100
33%
Total Assessment$3,290,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,230+4.0%
2024$31,947+10.6%
2023$28,887+0.2%
2022$28,821+26.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$798,000
DeedBook 15832, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1900