Skip to content

225 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2011

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 20, 2017

Property Information

Block2
Lot24.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2.5SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,552
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,500
51%
Improvement Value:$400,600
49%
Total Assessment$819,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,273+4.0%
2024$7,953+10.6%
2023$7,192+0.2%
2022$7,175+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft3,552DeedBook 16839, Page 1224Recorded8/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 2011