Skip to content

30 Karge StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1900

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Dec 17, 2008

Property Information

Block33.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class21
Description2.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$855,000
49%
Improvement Value:$894,000
51%
Total Assessment$1,749,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,415+4.1%
2024$16,733+10.8%
2023$15,106+0.2%
2022$15,071+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 14182, Page 1300

Property Built

Built

Year Built: 1900