Skip to content

330 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1895

Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Jan 9, 2015

Property Information

Block33.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class20
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage4,206
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,180,000
74%
Improvement Value:$780,100
26%
Total Assessment$2,960,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,897+4.0%
2024$28,743+10.6%
2023$25,990+0.2%
2022$25,930+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,150,000

From:

To:

Sq Ft4,206DeedBook 16003, Page 577Recorded2/9/2015

Property Sale

Sale
$2,300,000
DeedBook 11086, Page 786

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5262, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1895