Skip to content

345 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1999

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block39
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class20
Description2.5SFG2
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage5,518
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,527,800
68%
Improvement Value:$1,688,400
32%
Total Assessment$5,216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,684+4.0%
2024$50,649+10.6%
2023$45,798+0.2%
2022$45,694+3.3%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$897,000
DeedBook 5540, Page 140

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5406, Page 532