Skip to content

159 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2017

Property Information

Block3
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class19
Description2.5SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,431
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,000
44%
Improvement Value:$594,000
56%
Total Assessment$1,061,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,716+4.0%
2024$10,302+10.6%
2023$9,316+0.2%
2022$9,294+3.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 14267, Page 1588