Skip to content

138 Grove StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1930

Last Sale Price
$1,360,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block43.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,993
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$706,000
60%
Improvement Value:$476,000
40%
Total Assessment$1,182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,938+4.0%
2024$11,477+10.6%
2023$10,378+1.4%
2022$10,235+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,360,000
Sq Ft2,993DeedBook 17636, Page 1008Recorded10/8/2019

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5069, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1930