Skip to content

85 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Commercial

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Feb 12, 1993

Property Information

Block49
Lot26.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage2,016
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$910,800
71%
Improvement Value:$364,700
29%
Total Assessment$1,275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,883+4.0%
2024$12,385+10.6%
2023$11,199+0.2%
2022$11,173+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5054, Page 376