Skip to content

560 Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2013

Last Sale Date
Feb 25, 2015

Property Information

Block54
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,400
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$766,300
70%
Improvement Value:$328,500
30%
Total Assessment$1,094,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,057+4.0%
2024$10,631+10.6%
2023$9,612+0.2%
2022$9,590+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 16024, Page 1633Recorded3/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 2013