Skip to content

680 Main Ave Unit 4Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1925

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 15, 2024

Property Information

Block59
Lot34.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage344
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
82%
Improvement Value:$48,700
18%
Total Assessment$273,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,764+4.0%
2024$2,658+10.6%
2023$2,403+0.2%
2022$2,398+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft344DeedBook 19720, Page 1214Recorded6/27/2024

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft344DeedBook 17410, Page 1811Recorded3/15/2019

Property Sale

Sale
$240,680

From:

To:

Sq Ft344DeedBook 17216, Page 1106Recorded8/22/2018

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 15292, Page 1436

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 11366, Page 1630

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5583, Page 30

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4532, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1925