Skip to content

571 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2007

Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
May 2, 2007

Property Information

Block62
Lot11.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class20
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,490
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$977,500
57%
Improvement Value:$750,000
43%
Total Assessment$1,727,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,448+4.0%
2024$16,774+10.6%
2023$15,167+0.2%
2022$15,133+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,850,000
DeedBook 13637, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 2007