Skip to content

21 Mount St(Block 62 Lot 5.04)Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block62
Lot5.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class39
Description1SB-CONDO 0728
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage728
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$375,000
77%
Improvement Value:$112,300
23%
Total Assessment$487,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,922+4.0%
2024$4,732+10.6%
2023$4,278+0.2%
2022$4,269+3.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft728DeedBook 20235, Page 229Recorded12/22/2025

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft728DeedBook 18785, Page 304Recorded11/19/2021

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 16814, Page 1131Recorded7/27/2017

Property Sale

Sale
$182,700
DeedBook 5664, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1970