Skip to content

617 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2023

Last Sale Price
$2,887,500
Last Sale Date
Aug 10, 2023

Property Information

Block63
Lot13.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class21
Description---
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$862,500
42%
Improvement Value:$1,190,200
58%
Total Assessment$2,052,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,732+4.0%
2024$19,932+163.2%
2023$7,573+0.2%
2022$7,556+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,887,500
DeedBook 19471, Page 949Recorded8/29/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 18402, Page 1701Recorded4/6/2021

Property Sale

Sale
$957,500
DeedBook 17805, Page 1310Recorded3/2/2020