Skip to content

77 Johnson StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1988

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 26, 2022

Property Information

Block67
Lot8.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class20
Description2S2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,425
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,919,500
65%
Improvement Value:$1,602,000
35%
Total Assessment$4,521,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,667+4.0%
2024$43,904+10.6%
2023$39,699+0.2%
2022$39,608+15.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,750,000

From:

To:

Sq Ft3,257DeedBook 16854, Page 723Recorded8/30/2017

Property Sale

SaleMulti
$1,000,000
DeedBook 5740, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1988