Skip to content

44 Egbert StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2009

Property Information

Block71
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2037
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,037
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,050,000
77%
Improvement Value:$322,000
23%
Total Assessment$1,372,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,857+4.0%
2024$13,322+10.6%
2023$12,046+0.2%
2022$12,019+3.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 10208, Page 28