Skip to content

18 Cedar DrivePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1986

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 13, 1996

Property Information

Block84
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,286
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$534,000
51%
Improvement Value:$503,200
49%
Total Assessment$1,037,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,476+4.0%
2024$10,071+10.6%
2023$9,107+0.2%
2022$9,086+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5379, Page 86

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4536, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1986