Skip to content

629 Spar AveBeachwood, NJ 08722

Built 1945

Last Sale Price
$92,902
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block1.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,170
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
51%
Improvement Value:$72,100
49%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,272+6.0%
2024$4,032+6.8%
2023$3,775+1.4%
2022$3,723+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$92,902
Sq Ft1,170DeedBook 19170, Page 1523Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$201,500
Sq Ft1,170DeedBook 17897, Page 1886Recorded5/22/2020

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 11576, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1945