Skip to content

62 Oak StBeachwood, NJ 08722

Built 1961

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 27, 2018

Property Information

Block1.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,456
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
37%
Improvement Value:$136,200
63%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,278+5.9%
2024$5,926+6.8%
2023$5,548+1.4%
2022$5,472+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 17077, Page 956Recorded4/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1961