Skip to content

612 Seaman AveBeachwood, NJ 08722

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2024

Property Information

Block1.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage663
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
55%
Improvement Value:$57,300
45%
Total Assessment$127,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,697+6.0%
2024$3,489+6.8%
2023$3,267+1.4%
2022$3,222+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft663DeedBook 15960, Page 865Recorded12/12/2014

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 10212, Page 1276

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 5679, Page 288

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 5005, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1930