Skip to content

637 Beachwood BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 1996

Property Information

Block1.03
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage850
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
51%
Improvement Value:$72,100
49%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,272+6.0%
2024$4,032+6.8%
2023$3,775+1.4%
2022$3,723+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$81,900
DeedBook 5165, Page 307

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 4597, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1950