Skip to content

609 Beachwood BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 2002

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Jul 26, 2002

Property Information

Block1.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,112
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
26%
Improvement Value:$213,300
74%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,372+5.9%
2024$7,902+6.8%
2023$7,398+1.4%
2022$7,297+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 10967, Page 1605

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 5398, Page 447