Skip to content

644 Beachwood BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 2022

Last Sale Price
$489,900
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block1.04
Lot12.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,952
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
28%
Improvement Value:$199,400
72%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,509+6.0%
2024$8,031+303.8%
2023$1,989+1.4%
2022$1,962+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$489,900
Sq Ft1,952DeedBook 19124, Page 1565Recorded8/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$85,000
Sq Ft1,952DeedBook 17854, Page 1751Recorded4/14/2020

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 17044, Page 70Recorded3/6/2018