Skip to content

645 Beach AveBeachwood, NJ 08722

Built 2013

Owner
---
Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block1.05
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,816
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
29%
Improvement Value:$187,300
71%
Total Assessment$262,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,617+5.9%
2024$7,190+6.8%
2023$6,731+1.4%
2022$6,639+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft1,816DeedBook 20154, Page 240Recorded10/3/2025

Property Sale

Sale
$453,000
Sq Ft1,816DeedBook 19154, Page 415Recorded9/2/2022

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 15669, Page 282Recorded10/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 15240, Page 842