Skip to content

616 Ship AveBeachwood, NJ 08722

Built 1962

Last Sale Price
$200,400
Last Sale Date
Jan 3, 2003

Property Information

Block1.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,491
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
38%
Improvement Value:$130,800
62%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,872+6.2%
2024$5,528+7.2%
2023$5,159+1.5%
2022$5,085+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,400
DeedBook 11173, Page 748

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 4994, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1962