Skip to content

78 Oak StBeachwood, NJ 08722

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2010

Property Information

Block1.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,910
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
23%
Improvement Value:$287,100
77%
Total Assessment$372,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,806+5.9%
2024$10,199+6.8%
2023$9,548+1.4%
2022$9,418+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$164,900
DeedBook 10282, Page 1048

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 4887, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1957