Skip to content

640 Tiller AveBeachwood, NJ 08722

Built 1966

Last Sale Price
$240,750
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block1.07
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage960
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
41%
Improvement Value:$124,300
59%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,078+5.9%
2024$5,737+6.8%
2023$5,371+1.4%
2022$5,297+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,750

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 16193, Page 1637Recorded9/21/2015

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 13495, Page 1340

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 11953, Page 1462

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 10105, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1966