Skip to content

81 Nautilus StBeachwood, NJ 08722

Built 1961

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Jun 15, 2011

Property Information

Block1.07
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,175
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$108,000
59%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,314+5.9%
2024$5,016+6.8%
2023$4,696+1.4%
2022$4,632+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 14912, Page 882

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 14290, Page 1553

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5649, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1961