Skip to content

620 Halliard AveBeachwood, NJ 08722

Built 1998

Last Sale Price
$163,500
Last Sale Date
Jun 5, 1998

Property Information

Block1.08
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,222
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
26%
Improvement Value:$227,700
74%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,936+6.0%
2024$8,434+6.8%
2023$7,896+1.4%
2022$7,788+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$163,500
DeedBook 5584, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$12,500
DeedBook 4581, Page 929